muzea


muzea

                               • WIEŻA WOKA
  WIEŻA WOKA
  Muzea, Wieże i punkty widokowe, Zabytki i atrakcje
 • ARSENAŁ
  ARSENAŁ
  Muzea, Zabytki i atrakcje
 • CENTRUM TRADYCJI TKACKICH
  CENTRUM TRADYCJI TKACKICH
  Muzea, Zabytki i atrakcje
WIEŻA WOKA

Najstarsza wieża zamkowa na Górnym Śląsku

Wieża Woka – pozostałość po XIII wiecznym zamku jest najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Decyzję o budowie twierdzy podjął w 1255 r. Wok z Rosenberga, przez co zabytek nosi dziś nazwę nawiązującą do swojego założyciela. W przeszłości ta cylindryczna budowla w czasie zagrożenia zamku pełniła funkcję miejsca ostatecznej obronny, a grube ściany i wejście do wnętrza wieży na wysokości 12,5 m czyniły z niej miejsce nie do zdobycia. W 1806 pożar strawił zamek oszczędzając jedynie kamienną wieżę obronną, która w krótkim czasie stała się jedynym widocznym śladem po warownej budowli.

W 2009 r. dzięki inwestycji Gminy Prudnik Wieża Woka została gruntownie odrestaurowana i pełni rolę punktu widokowego. Obecnie wieża liczy 41 m wysokości i jest przykryta gontowym dachem, a za sprawą dobudowanej hurdycji zwiedzający mają możliwość podziwiania pięknej panoramy miasta i Gór Opawskich.

W wieży znajduje się również mennica pozwalająca własnoręcznie wybić prudnickiego talara.

Muzeum Ziemi Prudnickiej zajmuje się udostępnianiem zabytkowego obiektu.

Zwiedzanie w okresie od 1. maja do 30. września:
– w soboty niedziele i święta 12:00 – 18:00
– od wtorku do piątku 12:00 – 16:00
W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +4877 406 80 60.
Bilety wstępu do nabycia w wieży , Cena biletów

Wieża Woka wchodzi w skład produktu turystycznego Wieże Pogranicza, który poprzez zabawę umożliwia nie tylko odwiedzenie punktów widokowych, ale również poznanie atrakcji pogranicza polsko – czeskiego w Górach Opawskich i Jesenikach. Turysta posiadający Dziennik Wędrowca zaliczając wieże widokowe, zdobywa pieczątki, pamiątkowe monety, a na koniec sezonu może wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
W wieży znajduje się mennica, gdzie własnoręcznie można wybić prudnickiego talara.

Szczegóły

 

Categories :
Muzea, Wieże i punkty widokowe, Zabytki i atrakcje
Skills :
Wieża Woka
ARSENAŁ

Budowla pełniła w swej historii wiele funkcji

Arsenał  to główna siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej mieści się w budynku przylegającym do XV -wiecznych murów miejskich i dwóch baszt, gdzie w średniowieczu składano broń. W późniejszym okresie te zabytkowe obiekty pełniły rolę więzienia miejskiego. W XIX w. większą basztę przekształcono w wieżę ciśnień zasilającą miejskie wodociągi, a w okresie międzywojennym zabudowania dzisiejszego muzeum służyły jako schronisko młodzieżowe. Dzięki staraniom Józefa Wierzyńskiego i ofiarności prudnickiej społeczności w 1959 r. uroczyście otwarto muzeum funkcjonujące do dziś.

Obecnie w Arsenale gromadzone są zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii lokalnej oraz sztuki i prezentowane są na stałych ekspozycjach poświęconych m. in. historii miasta Prudnik, Galerii pod 2 basztami, wystawie sportowej poświęconej Stanisławowi Szoździe. W narożnej baszcie umieszczono ekspozycję militariów, w której licznie reprezentowana jest broń z okresu wojen napoleońskich. W dziale archeologicznym na szczególną uwagę zasługują formy odlewnicze narzędzi i ozdób z brązu datowane na okres kultury łużyckiej. Bogaty Dział Etnograficzny gromadzi stroje ludowe, przedmioty używane w gospodarstwach domowych subregionu oraz narzędzia związane z obróbką lnu i tkactwem. W muzeum można oglądać także stałą wystawę malarską znanej polskiej artystki Hanny Bakuły.

Dzięki rozbudowie budynku Arsenału w 2004 r. i przykryciu szklanym dachem dziedzińca, Muzeum zyskało okazałą przestrzeń, w której organizowane są różnorodne wystawy czasowe artystów z kraju i zagranicy.

Celem statutowym Muzeum jest również działalność edukacyjna i naukowa prowadzona w postaci lekcji muzealnych, konferencji i publikacji.

Zwiedzanie obiektu:

– od wtorku do piątku od 8.00 – 16.00

– w drugą sobotę miesiąca 10.00 – 16.00

W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +4877 406 80 60.

Cena biletów

Wieża Katowska pełni dziś funkcję punktu widokowego. Wchodzi w skład produktu turystycznego Wieże Pogranicza, który poprzez zabawę umożliwia nie tylko odwiedzenie punktów widokowych, ale również poznanie atrakcji pogranicza polsko – czeskiego w Górach Opawskich i Jesenikach. Turysta posiadający Dziennik Wędrowca zaliczając wieże widokowe, zdobywa pieczątki, pamiątkowe monety, a na koniec sezonu może wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Szczegóły

Muzeum Ziemi Prudnickiej (Arsenał)

ul. Bolesława Chrobrego 5, 48-200 Prudnik

tel. 77 406 80 60, e-mail: biuro@muzeumprudnik.pl

www.muzeumprudnik.pl

Categories :
Muzea, Zabytki i atrakcje
Skills :
Arsenał
CENTRUM TRADYCJI TKACKICH

„Miasto tkaczy i szewców” – tak nazywano Prudnik przed wiekami

„Miasto tkaczy i szewców” – tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców. Największy rozkwit przemysłu tkackiego nastąpił w XIX i XX wieku, głównie za sprawą rodziny Fränklów i Pinkusów – właścicieli jednej z największych fabryk tekstylnych w Europie. Zakłady tej wpływowej i hojnej rodziny w czasach świetności zatrudniały kilka tysięcy pracowników, a fabrykanci słynęli nie tylko ze swego bogactwa ale również zapisali się w historii jako filantropi, mecenasi kultury i bibliofile. Po wojnie i zmianie granic przedsiębiorstwo przekształcono w Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, które również mocno wpływało na życie, wtedy już nowych mieszkańców miasta. Niestety w 2011 r. fabryka została zamknięta. Nie zmienia to faktu, że tradycje tkackie Prudnika są ogromne i odcisnęły wyraźne ślady w krajobrazie miasta. Chcąc ratować to dziedzictwo regionu w 2009 r. uroczyście otwarto Centrum Tradycji Tkackich – odział Muzeum Ziemi Prudnickiej. Zadaniem nowej placówki jest podtrzymywanie i propagowanie kilkuwiekowej tradycji włókienniczej poprzez organizowanie warsztatów tkackich, spotkań i wystaw mających na celu podtrzymanie ginących tradycji. Działalność Centrum Tradycji Tkackich wykracza poza obręb miasta, czego przykładem są warsztaty pogranicza polsko-czeskiego, na których młodzież z Prudnika i czeskiego Krnova razem kultywuje wspólne dziedzictwo.

Oddział muzeum powstał dzięki wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej w ramach projektu „Stworzenie transgranicznej bazy materialnej ochrony tkackich tradycji kulturowych Prudnika i Krnova” realizowanego przez Gminę Prudnik.

Zwiedzanie obiektu:

– od wtorku do piątku od 8.00 – 16.00

– w czwartą sobotę miesiąca 10.00 – 16.00

W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +4877 406 80 60.

Cena biletów

Centrum Tradycji Tkackich

Odział Muzeum Ziemi Prudnickiej

ul. Królowej Jadwigi 23, 48-200 Prudnik

tel. + 48 77 300 02 93, e-mail: biuro@muzeumprudnik.pl

www.muzeumprudnik.pl

Categories :
Muzea, Zabytki i atrakcje
Skills :
Centrum Tradycji Tkackich