Najstarsza wieża zamkowa na Górnym Śląsku
Wieża Woka – pozostałość po XIII wiecznym zamku jest najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Decyzję o budowie twierdzy podjął w 1255 r. Wok z Rosenberga, przez co zabytek nosi dziś nazwę nawiązującą do swojego założyciela. W przeszłości ta cylindryczna budowla w czasie zagrożenia zamku pełniła funkcję miejsca ostatecznej obronny, a grube ściany i wejście do wnętrza wieży na wysokości 12,5 m czyniły z niej miejsce nie do zdobycia. W 1806 pożar strawił zamek oszczędzając jedynie kamienną wieżę obronną, która w krótkim czasie stała się jedynym widocznym śladem po warownej budowli.
W 2009 r. dzięki inwestycji Gminy Prudnik Wieża Woka została gruntownie odrestaurowana i pełni rolę punktu widokowego. Obecnie wieża liczy 41 m wysokości i jest przykryta gontowym dachem, a za sprawą dobudowanej hurdycji zwiedzający mają możliwość podziwiania pięknej panoramy miasta i Gór Opawskich.
W wieży znajduje się również mennica pozwalająca własnoręcznie wybić prudnickiego talara.
Muzeum Ziemi Prudnickiej zajmuje się udostępnianiem zabytkowego obiektu.
Zwiedzanie w okresie od 1. maja do 30. września:
– w soboty niedziele i święta 12:00 – 18:00
– od wtorku do piątku 12:00 – 16:00
W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +4877 406 80 60.
Bilety wstępu do nabycia w wieży , Cena biletów
Wieża Woka wchodzi w skład produktu turystycznego Wieże Pogranicza, który poprzez zabawę umożliwia nie tylko odwiedzenie punktów widokowych, ale również poznanie atrakcji pogranicza polsko – czeskiego w Górach Opawskich i Jesenikach. Turysta posiadający Dziennik Wędrowca zaliczając wieże widokowe, zdobywa pieczątki, pamiątkowe monety, a na koniec sezonu może wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
W wieży znajduje się mennica, gdzie własnoręcznie można wybić prudnickiego talara.
Categories : |
Muzea, Wieże i punkty widokowe, Zabytki i atrakcje
|
---|---|
Skills : |
Budowla pełniła w swej historii wiele funkcji
Arsenał to główna siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej mieści się w budynku przylegającym do XV -wiecznych murów miejskich i dwóch baszt, gdzie w średniowieczu składano broń. W późniejszym okresie te zabytkowe obiekty pełniły rolę więzienia miejskiego. W XIX w. większą basztę przekształcono w wieżę ciśnień zasilającą miejskie wodociągi, a w okresie międzywojennym zabudowania dzisiejszego muzeum służyły jako schronisko młodzieżowe. Dzięki staraniom Józefa Wierzyńskiego i ofiarności prudnickiej społeczności w 1959 r. uroczyście otwarto muzeum funkcjonujące do dziś.
Obecnie w Arsenale gromadzone są zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii lokalnej oraz sztuki i prezentowane są na stałych ekspozycjach poświęconych m. in. historii miasta Prudnik, Galerii pod 2 basztami, wystawie sportowej poświęconej Stanisławowi Szoździe. W narożnej baszcie umieszczono ekspozycję militariów, w której licznie reprezentowana jest broń z okresu wojen napoleońskich. W dziale archeologicznym na szczególną uwagę zasługują formy odlewnicze narzędzi i ozdób z brązu datowane na okres kultury łużyckiej. Bogaty Dział Etnograficzny gromadzi stroje ludowe, przedmioty używane w gospodarstwach domowych subregionu oraz narzędzia związane z obróbką lnu i tkactwem. W muzeum można oglądać także stałą wystawę malarską znanej polskiej artystki Hanny Bakuły.
Dzięki rozbudowie budynku Arsenału w 2004 r. i przykryciu szklanym dachem dziedzińca, Muzeum zyskało okazałą przestrzeń, w której organizowane są różnorodne wystawy czasowe artystów z kraju i zagranicy.
Celem statutowym Muzeum jest również działalność edukacyjna i naukowa prowadzona w postaci lekcji muzealnych, konferencji i publikacji.
Zwiedzanie obiektu:
– od wtorku do piątku od 8.00 – 16.00
– w drugą sobotę miesiąca 10.00 – 16.00
W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +4877 406 80 60.
W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +4877 406 80 60.
Cena biletów – załącznik (http://muzeumprudnik.pl/muzeum-tresc-11-ceny_biletow.html)
Wieża Katowska pełni dziś funkcję punktu widokowego. Wchodzi w skład produktu turystycznego Wieże Pogranicza, który poprzez zabawę umożliwia nie tylko odwiedzenie punktów widokowych, ale również poznanie atrakcji pogranicza polsko – czeskiego w Górach Opawskich i Jesenikach. Turysta posiadający Dziennik Wędrowca zaliczając wieże widokowe, zdobywa pieczątki, pamiątkowe monety, a na koniec sezonu może wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
Szczegóły – http://www.promocja.prudnik.pl/promocja-tresc-356-wieze_pogranicza___nowy_produkt_turystyczny_.html
Muzeum Ziemi Prudnickiej (Arsenał)
ul. Bolesława Chrobrego 5, 48-200 Prudnik
tel. 77 406 80 60, e-mail: biuro@muzeumprudnik.pl
Categories : |
Wieże i punkty widokowe
|
---|---|
Skills : |
Ładny widok na Prudnik, ok. 300 m od sanktuarium św. Józefa
Drewniana, 15 metrowa wieża zbudowana została na wzniesieniu o nazwie Kozia Góra – 315 m n.p.m. Jest obiektem całorocznym, a wstęp na nią jest bezpłatny. Z tarasu widokowego podziwiać można panoramę Prudnika.
Obiekt wchodzi w skład produktu turystycznego Wieże Pogranicza, który poprzez zabawę umożliwia nie tylko odwiedzenie punktów widokowych, ale również poznanie atrakcji pogranicza polsko – czeskiego w Górach Opawskich i Jesenikach. Turysta posiadający Dziennik Wędrowca zaliczając wieże widokowe, zdobywa pieczątki, pamiątkowe monety, a na koniec sezonu może wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
Categories : |
Wieże i punkty widokowe
|
---|---|
Skills : |
Piękny widok na masyw Biskupiej Kopy
Drewniana wieża widokowa o wysokości 15 metrów jest obiektem całorocznym,
a wstęp na nią jest bezpłatny. Z jej szczytu roztacza się piękny widok na masyw Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.).
Categories : |
Wieże i punkty widokowe
|
---|---|
Skills : |
Polsko – czeski produkt turystyczny
Wyrusz szlakiem po polsko-czeskim pograniczu, zbieraj pieczątki, zdobywaj monety i graj o nagrody !
Wieże Pogranicza to polsko – czeski produkt turystyczny, który poprzez zabawę umożliwia nie tylko odwiedzenie punktów widokowych, ale również poznanie atrakcji pogranicza polsko – czeskiego w Górach Opawskich i Jesenikach. Turysta posiadający Dziennik Wędrowca zaliczając wieże widokowe, zdobywa pieczątki, pamiątkowe monety, a na koniec sezonu może wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
W 2018 r. produkt turystyczny Wieże Pogranicza otrzymał certyfikat Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – wyróżnienie „za przykład modelowej współpracy transgranicznej w budowaniu produktu turystycznego”. Pomysłodawcą produktu jest Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.
DZIENNIK WĘDROWCA
Zanim wyruszysz zdobywać punkty widokowe odbierz swój Dziennik Wędrowca w Centrum Informacji Turystycznej lub punktach widokowych.
PUNKTY WIDOKOWE DO ZDOBYCIA!
PRUDNIK: wieża widokowa na Koziej Górze, Wieża Katowska, Wieża Woka.
JESENIK i okolice: wieża widokowa Zlatý Chlum, wieża widokowa Biskupia Kopa, miejsce widokowe – schronisko Jiřího na Šeráku.
KRNOV: wieża ratuszowa, wieża synagogi, wieża widokowa Cvilin.
WIEŻA WOKA
Plac Zamkowy, Prudnik, GPS: 50.322953N, 17.578337E
Wieża widokowa Kozia Góra
ul. Poniatowskiego, Prudnik, GPS: 50.296929N, 17.573509E
WIEŻA KATOWSKA
ul. Bolesława Chrobrego 5, Prudnik, GSP: 50.321692N, 17.582972E
WIEŻA RATUSZOWA W KRNOVIE
Krnov, Hlavní náměstí 1, GPS: 50.0898508N, 17.7036961E
SYNAGOGA W KRNOVIE
Krnov, Soukenická 28, GPS: 50.0898161N, 17.7075044E
WIEŻA WIDOKOWA CVILÍN
Krnov, GPS: 50.0821050N, 17.7225733E
Jesenik
WIEŻA WIDOKOWA ZLATÝ CHLUM
Česká Ves, okres / powiat Jeseník, GPS: 50.2380644N, 17.2374892E
WIEŻA WIDOKOWA BISKUPIA KOPA
Zlaté Hory, okres / powiat Jeseník GPS: 50.2567428N, 17.4285953E
MIEJSCE WIDOKOWE
SCHRONISKO JERZEGO NA ŠERÁKU – (1320 m n.p.m.)
Adolfovice 171, okres / powiat Jeseník, GPS: 50°11’14.849N, 17°6’30.950E
Categories : |
Wieże i punkty widokowe
|
---|---|
Skills : |
Pięć stawów paciorkowych to idealne miejsce na spacery. Platforma widokowa znajduje się nad ostatnim stawem, skąd rozpościera się ładny widok na Prudnik.
Categories : |
Wieże i punkty widokowe
|
---|---|
Skills : |
Platforma została postawiona w 2015r. na szlaku spacerowym “Od Jana Pawła II do Stefana Wyszyńskiego” na Czyżykowej Górze. Projekt zrealizowano społecznie w ramach obchodów Roku Prymasowskiego – sześćdziesiątej rocznicy uwięzienia Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku. Szlak łączy osiedle Jesionowe Wzgórze z Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku-Lesie. Ideą oznakowania trasy jest połączenie dwóch miejsc pamięci: pomnika Jana Pawła II znajdującego się przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego i tablicy ku czci Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Z platformy rozpościera się widok na Prudnik.
Categories : |
Wieże i punkty widokowe
|
---|---|
Skills : |