zabytki i atrakcje


zabytki i atrakcje

                               • WIEŻA WOKA
  WIEŻA WOKA
  Muzea, Wieże i punkty widokowe, Zabytki i atrakcje
 • ARSENAŁ
  ARSENAŁ
  Muzea, Zabytki i atrakcje
 • RYNEK
  RYNEK
  Zabytki i atrakcje
 • WILLA HERMANNA FRÄNKLA
  WILLA HERMANNA FRÄNKLA
  Zabytki i atrakcje
 • WIEŻA BRAMY DOLNEJ
  WIEŻA BRAMY DOLNEJ
  Zabytki i atrakcje
 • KAMIENICZKI PRZY ULICY ZAMKOWEJ
  KAMIENICZKI PRZY ULICY ZAMKOWEJ
  Zabytki i atrakcje
 • CMENTARZ ŻYDOWSKI
  CMENTARZ ŻYDOWSKI
  Zabytki i atrakcje
 • STUDNIA MIŁOŚCI
  STUDNIA MIŁOŚCI
  Zabytki i atrakcje
 • ZABUDOWANIA FABRYCZNE
  ZABUDOWANIA FABRYCZNE
  Zabytki i atrakcje
 • ŁAŹNIA MIEJSKA
  ŁAŹNIA MIEJSKA
  Zabytki i atrakcje
 • DAWNE KOSZARY
  DAWNE KOSZARY
  Zabytki i atrakcje
 • POMNIKOWE DĘBY
  POMNIKOWE DĘBY
  Zabytki i atrakcje
 • WILLA FIPPERÓW
  WILLA FIPPERÓW
  Zabytki i atrakcje
 • RUINY ZAMKU W ŁĄCE PRUDNICKIEJ
  RUINY ZAMKU W ŁĄCE PRUDNICKIEJ
  Zabytki i atrakcje
 • KOBYLICA
  KOBYLICA
  Zabytki i atrakcje
 • KAPLICZNA GÓRA
  KAPLICZNA GÓRA
  Zabytki i atrakcje
 • OKOPOWA
  OKOPOWA
  Zabytki i atrakcje
 • KAMIEŃ GRANICZNY KRÓLEWSKIEGO MIASTA PRUDNIK
  KAMIEŃ GRANICZNY KRÓLEWSKIEGO MIASTA PRUDNIK
  Zabytki i atrakcje
 • WRÓBLIK
  WRÓBLIK
  Zabytki i atrakcje
 • CENTRUM TRADYCJI TKACKICH
  CENTRUM TRADYCJI TKACKICH
  Muzea, Zabytki i atrakcje
WIEŻA WOKA

Najstarsza wieża zamkowa na Górnym Śląsku

Wieża Woka – pozostałość po XIII wiecznym zamku jest najstarszym zabytkiem Prudnika i jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Decyzję o budowie twierdzy podjął w 1255 r. Wok z Rosenberga, przez co zabytek nosi dziś nazwę nawiązującą do swojego założyciela. W przeszłości ta cylindryczna budowla w czasie zagrożenia zamku pełniła funkcję miejsca ostatecznej obronny, a grube ściany i wejście do wnętrza wieży na wysokości 12,5 m czyniły z niej miejsce nie do zdobycia. W 1806 pożar strawił zamek oszczędzając jedynie kamienną wieżę obronną, która w krótkim czasie stała się jedynym widocznym śladem po warownej budowli.

W 2009 r. dzięki inwestycji Gminy Prudnik Wieża Woka została gruntownie odrestaurowana i pełni rolę punktu widokowego. Obecnie wieża liczy 41 m wysokości i jest przykryta gontowym dachem, a za sprawą dobudowanej hurdycji zwiedzający mają możliwość podziwiania pięknej panoramy miasta i Gór Opawskich.

W wieży znajduje się również mennica pozwalająca własnoręcznie wybić prudnickiego talara.

Muzeum Ziemi Prudnickiej zajmuje się udostępnianiem zabytkowego obiektu.

Zwiedzanie w okresie od 1. maja do 30. września:
– w soboty niedziele i święta 12:00 – 18:00
– od wtorku do piątku 12:00 – 16:00
W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +4877 406 80 60.
Bilety wstępu do nabycia w wieży , Cena biletów

Wieża Woka wchodzi w skład produktu turystycznego Wieże Pogranicza, który poprzez zabawę umożliwia nie tylko odwiedzenie punktów widokowych, ale również poznanie atrakcji pogranicza polsko – czeskiego w Górach Opawskich i Jesenikach. Turysta posiadający Dziennik Wędrowca zaliczając wieże widokowe, zdobywa pieczątki, pamiątkowe monety, a na koniec sezonu może wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
W wieży znajduje się mennica, gdzie własnoręcznie można wybić prudnickiego talara.

Szczegóły

 

Categories :
Muzea, Wieże i punkty widokowe, Zabytki i atrakcje
Skills :
Wieża Woka
ARSENAŁ

Budowla pełniła w swej historii wiele funkcji

Arsenał  to główna siedziba Muzeum Ziemi Prudnickiej mieści się w budynku przylegającym do XV -wiecznych murów miejskich i dwóch baszt, gdzie w średniowieczu składano broń. W późniejszym okresie te zabytkowe obiekty pełniły rolę więzienia miejskiego. W XIX w. większą basztę przekształcono w wieżę ciśnień zasilającą miejskie wodociągi, a w okresie międzywojennym zabudowania dzisiejszego muzeum służyły jako schronisko młodzieżowe. Dzięki staraniom Józefa Wierzyńskiego i ofiarności prudnickiej społeczności w 1959 r. uroczyście otwarto muzeum funkcjonujące do dziś.

Obecnie w Arsenale gromadzone są zbiory z dziedziny archeologii, etnografii, historii lokalnej oraz sztuki i prezentowane są na stałych ekspozycjach poświęconych m. in. historii miasta Prudnik, Galerii pod 2 basztami, wystawie sportowej poświęconej Stanisławowi Szoździe. W narożnej baszcie umieszczono ekspozycję militariów, w której licznie reprezentowana jest broń z okresu wojen napoleońskich. W dziale archeologicznym na szczególną uwagę zasługują formy odlewnicze narzędzi i ozdób z brązu datowane na okres kultury łużyckiej. Bogaty Dział Etnograficzny gromadzi stroje ludowe, przedmioty używane w gospodarstwach domowych subregionu oraz narzędzia związane z obróbką lnu i tkactwem. W muzeum można oglądać także stałą wystawę malarską znanej polskiej artystki Hanny Bakuły.

Dzięki rozbudowie budynku Arsenału w 2004 r. i przykryciu szklanym dachem dziedzińca, Muzeum zyskało okazałą przestrzeń, w której organizowane są różnorodne wystawy czasowe artystów z kraju i zagranicy.

Celem statutowym Muzeum jest również działalność edukacyjna i naukowa prowadzona w postaci lekcji muzealnych, konferencji i publikacji.

Zwiedzanie obiektu:

– od wtorku do piątku od 8.00 – 16.00

– w drugą sobotę miesiąca 10.00 – 16.00

W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +4877 406 80 60.

Cena biletów

Wieża Katowska pełni dziś funkcję punktu widokowego. Wchodzi w skład produktu turystycznego Wieże Pogranicza, który poprzez zabawę umożliwia nie tylko odwiedzenie punktów widokowych, ale również poznanie atrakcji pogranicza polsko – czeskiego w Górach Opawskich i Jesenikach. Turysta posiadający Dziennik Wędrowca zaliczając wieże widokowe, zdobywa pieczątki, pamiątkowe monety, a na koniec sezonu może wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Szczegóły

Muzeum Ziemi Prudnickiej (Arsenał)

ul. Bolesława Chrobrego 5, 48-200 Prudnik

tel. 77 406 80 60, e-mail: biuro@muzeumprudnik.pl

www.muzeumprudnik.pl

Categories :
Muzea, Zabytki i atrakcje
Skills :
Arsenał
RYNEK

Główny plac miejski

Rynek ma formę prostokąta, a prowadzą do niego ulice wychodzące z naroży. Pomimo wojennym zniszczeniom, zachowało się tutaj szereg godnych uwagi budowli.

W centrum rynku stoi ratusz z wieżą o wysokości 63 metrów. Jego dzisiejsza forma pochodzi z XVIII wieku, choć pierwsze wzmianki o istniejącym w tym miejscu ratuszu pochodzą z czasów średniowiecza. Dziś w budynku znajdują się siedziby: Urząd Stanu Cywilnego, Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania oraz Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik wraz z punktem informacji turystycznej.

W północno – zachodnim narożu rynku znajduje się Kolumna Maryjna. Monument, który powstał ku czci ofiar dżumy w XVII wieku, wykonany został z piaskowca i marmuru. Składa się z czworobocznego cokołu, na którym, umieszczono figury archaniołów i Anioła Struża oraz kolumny z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

W przeciwnym narożu rynku wzniesiona została, ku czci patrona dobrej spowiedzi, figura św. Jana Nepomucena. Zawiera kilka chronogramów odwołujących się do życia świętego oraz powstania pomnika, a także liczne napisy z prośbami o opiekę nad miastem.

Północno – wschodnie naroże wypełnia barokowa fontanna. Powstała w XVII wieku, a jej podstawę stanowi basen z piaskowca, w którym ustawiono rzeźbę atlantów dźwigających muszlę. Fontanna zwieńczona jest dwugłowym orłem z koroną świadczącym o przynależności niegdyś Prudnicka do monarchii habsburskiej. Na uwagę zasługuje również najokazalsza kamienica rynkowa z XVIII w., znanego rodu prudnickiego Weidingerów o cechach rokokowych. Wewnątrz cenne polichromowane stropy, które odkryto w latach 60. XX w.

Na rynku odbywają się liczne wydarzenia, m.in.: Dni Prudnika, Memoriał im. Stanisława Szozdy, Jarmark Bożonarodzeniowy.

 

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Rynek
WILLA HERMANNA FRÄNKLA

Jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w województwie opolskim.

Powstanie willi związane jest z postacią Samuela Fränkla, największego w dziejach ziemi prudnickiej przemysłowca, założyciela fabryki włókienniczej. Stanowiła ona własność jego syna – Hermanna. Reprezentacyjny eklektyczny budynek pochodzi z XIX wieku. Jego front zdobi kolumnada oraz fryz o fantazyjnych motywach. Wewnątrz klatka schodowa z freskiem „Znalezienie Mojżesza” oraz reprezentacyjne sale, w których dziś odbywają się koncerty, wernisaże oraz spotkania artystów.
Willa, zwana także Białym Domem lub Domem Włókniarz, jest własnością Gminy Prudnik. Znajduje się w niej siedziba Prudnickiego Ośrodka Kultury. Kilka lat temu budynek został gruntownie wyremontowany,a prace konserwatorskie utrwalające wartości zabytkowe oraz nadające willi istotne znaczenie w przestrzeni miejskiej doceniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadając jej tytuł Zabytek Zadbany.

Willę zwiedzać można nieodpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

Kontakt: Prudnicki Ośrodek Kultury, ul. Kościuszki 1A, 48-200 Prudnik, tel: 77 436 33 96 

www.pok-prudnik.pl

Email: administracja@pok-prudnik.pl


Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Willa Hermanna Fränkla
WIEŻA BRAMY DOLNEJ

Pozostałość miejskich umocnień

Pierwsze umocnienia obronne Prudnik posiadał prawdopodobnie już w XIV wieku.
W czasach średniowiecza do miasta prowadziły dwie bramy: górna zwana nyską oraz dolna, przy której dla wzmocnienia właściwości obronnych wzniesiono kamienną wieżę – Wieżę Bramy Dolnej. W XVI powstała od południa brama zwana nową. Dziś starannie odrestaurowana, XV – wieczna budowla wtapia się w kamienice ulicy Batorego stanowiąc jeden z cenniejszych obiektów w architekturze miasta.

Renowacja Wieży Bramy Dolnej zauważona została nie tylko przez mieszkańców miasta, ale także instytucje związane z ochroną dziedzictwa kulturowego. Prace remontowe wykonane na rzecz ochrony tego zabytku wyróżnione zostały przez polskie Ministerstwo Kultury tytułem Zabytek Zadbany.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Wieża Bramy Dolnej
KAMIENICZKI PRZY ULICY ZAMKOWEJ
Przykład architektury która dominowała niegdyś w Prudniku  

Przy ulicy Zamkowej, wychodzącej z północno-zachodniego naroża rynku, znajdują się zabytkowe kamieniczki. Reprezentują styl renesansowy, a elementem zwracającym uwagę są ich faliste, skromne szczyty. Jedna z kamienic pełniła niegdyś funkcję gospody, inna mieszcząca dziś dom towarowy stanowiła dawniej browar i szynk miejski.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Kamieniczki przy ulicy Zamkowej
CMENTARZ ŻYDOWSKI

Na cmentarzu znajdują się m.in. okazałe nagrobki prudnickich fabrykantów

Cmentarz żydowski został założony w połowie XIX wieku a do dnia dzisiejszego zachowało się tu ponad sto nagrobków. Najbardziej okazałe upamiętniają członków rodziny Franklów i Pinkusów, właścicieli dawnej fabryki włókienniczej, której budynki w stylu neogotyckim widoczne są po drugiej stronie rzeki. Na cmentarzu znajduje się pamiątkowa tablica na zbiorowym grobie, ku pamięci zamordowanych tam w styczniu 1945r., ewakuowanych więźniów z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w tzw. „marszu śmierci”. Tuż przy cmentarzu postawiono budynek, który pełnił niegdyś rolę domu pogrzebowego. Dziś stanowi on salę modlitw wyznawców Kościoła Zielonoświątkowego.

www.kirkuty.xip.pl/prudnik.htm

 

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Cmentarz żydowski
STUDNIA MIŁOŚCI

Według lokalnego przesądu, przynosi szczęście w miłości

Na miejskim deptaku, który stanowi ul. Sobieskiego, tuż obok Wieży Bramy Dolnej znajduje się zabytkowa studnia z przełomu XVII i XVIII wieku. Wiąże się z nią piękna i romantyczna legenda. Bohaterami są Wawrzek i Wiewióra, którzy, mimo wielkiego uczucia jakim się obdarzyli nie mogli być ze sobą. Studnia stała się symbolem ich miłości.Treść legendy można znaleźć na tablicy umieszczonej na kamienicy obok wizerunku Wiewióry. 

Według lokalnego przesądu, jeżeli komuś brakuje szczęścia w miłości wystarczy pogłaskać ptaszka siedzącego na ramieniu Wawrzka, a wtedy wszystko w życiu powinno się ułożyć.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Studnia Miłości
ZABUDOWANIA FABRYCZNE

Prudnicka fabryka była jednym z największych zakładów włókienniczych na Śląsku

Od wieków Prudnik był ważnym ośrodkiem tkackim na Śląsku. W XIX stuleciu na terenie miasta powstawały nowoczesne fabryki tekstylne. Największą z nich była fabryka włókiennicza założona przez Niemca żydowskiego pochodzenia – Samuela Fränkla. Pod koniec XIX wieku zakład zatrudniał ponad pięć tysięcy pracowników, eksportując swoje wyroby w różne zakątki świata, głównie do zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych. Na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej właściciele fabryki opuścili miasto. Po wojnie przedsiębiorstwo przekształcono w Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, które stały się rozpoznawalnym producentem ręczników i tkanin frotte, zatrudniającym w najlepszym okresie działalności około 4 tys. pracowników.

W lutym 2011r. fabryka zakończyła działalność pozostawiając wyjątkową XIX wieczną architekturę. Główne budynki wybudowane zostały w stylu neogotyckim. Spośród budowli uwagę zwraca charakterystyczna wieża ciśnień przypominająca basztę zamkową.

Nieopodal zakładowych budynków, przy ul. Nyskiej, stoją dwie XIX wieczne wille przedwojennych właścicieli fabryki. W pierwszej znajdowała się prywatna biblioteka zawierająca wiele cennych woluminów dotyczących Śląska Maxa Pinkusa. Dziś znajduje się ona w rękach prywatnych. Druga, to obecnie Zespół Szkół Medycznych im. Janusza Korczaka.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
ZABUDOWANIA FABRYCZNE
ŁAŹNIA MIEJSKA

Powstanie obiektu świadczy o nowoczesności miasta na przełomie XIX i XX w.

Budynek łaźni miejskiej powstał na początku XX wieku jako jeden z pierwszych tego typu na Śląsku. Był ówcześnie obiektem bardzo nowoczesnym. Wewnątrz znajdowały się liczne urządzenia z hydroterapią, wanny, prysznice, a także basen służący mieszkańcom Prudnika do dnia dzisiejszego. W budynku siedzibę ma Prudnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Łaźnia miejska
DAWNE KOSZARY

Prudnik był miastem garnizonowym

Prudnik przez kilka wieków był miastem garnizonowym. Początkowo stacjonowało tu wojsko austriackie, następnie pruskie, niemieckie a po II wojnie światowej polskie. Charakterystyczne budynki koszarowe z czerwonej cegły pochodzą z początku XX wieku, a wybudowane zostały przez miasto. Ostatecznie w latach 90. XX wieku stacjonujące tutaj Wojska Obrony Wewnętrznej oraz Wojska Ochrony Pogranicza opuściły prudnickie koszary, a budynki przejęła gmina Prudnik. Dziś znajdują się tu schronisko młodzieżowe z punktem informacji turystycznej, przedsiębiorstwa i instytucje oraz mieszkania prywatne.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
DAWNE KOSZARY
POMNIKOWE DĘBY

Na skraju miasta w drodze na Dębowiec

Na niebieskim szlaku znajduje się skupisko czterech, kilkusetletnich dębów. Największy
z nich, o obwodzie ponad 5 metrów, ma ponad 400 lat. Kilka lat temu, we wnętrzu dębu znaleziono butelkę z listem napisanym w 1915 roku przez ówczesnych mieszkańców Prudnika, opisującym ich sytuację związaną z kryzysem okresu I wojny światowej.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Pomnikowe dęby
WILLA FIPPERÓW

Zabytek położony na drodze prowadzącej do sanktuarium św. Józefa

Folwark w Lipach istniał już w XVIII stuleciu. Od XIX wieku, aż do zakończenia II wojny światowej teren ten znajdował się w rękach rodzinny Fipperów, którzy  wybudowali pod koniec XIX okazałą wille. W czasie II wojny światowej urządzono w budynku składnicę muzealną, w której przechowywano dzieła sztuki wywiezione z miast zagrożonych alianckimi bombardowaniami. Obecnie stanowi on własność prudnickiej stadniny koni.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Willa Fipperów
RUINY ZAMKU W ŁĄCE PRUDNICKIEJ

Największe założenie zamkowe w gminie Prudnik

Zamek wybudowany w XVI wieku przez Mettichów. W XIX wieku przeszedł w ręce rodziny Sedlnitzky von Choltitz. W tym samym wieku zamek został przebudowany, a wokół niego założono park. Po II wojnie światowej został rozgrabiony. Następnie budowlę przejęła prudnicka stadnina koni, która ulokowała tu biura oraz mieszkania dla pracowników. W latach 80. XX wieku zaczęto przebudowę zamku na obiekt z przeznaczeniem hotelowo – rekreacyjnym. Prac niestety nie ukończono, a dziś stanowi on własność prywatną.

 

 

Categories :
Zabytki i atrakcje
KOBYLICA

Miejsce upamiętniające znanego śląskiego poetę Josepha von Eichendorffa

Jest jednym z najpopularniejszych szczytów we wschodniej części Gór Opawskich. Na wierzchołku znajduje się pomnik śląskiego poety epoki romantyzmu Josepha von Eichendorffa, postawiony w 1911 r. przez mieszkańców Prudnika. Tutaj też znajduje się staw zwany Żabim Oczkiem, który utworzył się w starym kamieniołomie.

 

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Kobylica (395 m n.p.m.)
KAPLICZNA GÓRA

Przed II wojną światową znane miejsce pielgrzymkowe

Na wzniesieniu niegdyś znajdowało się sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Było ono miejscem pielgrzymkowym, a opiekę nad nim sprawowali kapucyni, którzy mieli tutaj również swój klasztor. Sanktuarium zostało zniszczone podczas walk w 1945r. Do dnia dzisiejszego w miejscu tym zachowały się pozostałości jego fundamentów. O bogatej historii tego miejsca przypomina krzyż umieszczony na szczycie wzgórza.

 

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Kapliczna Góra (320m n.p.m.)
OKOPOWA

Jedno z trzech w okolicy Prudnika pozostałości po grodzie wczesnośredniowiecznym

Na zalesionym wierzchołku wzniesienia zachowały się pozostałości grodu wczesnośredniowiecznego, który najprawdopodobniej strzegł traktu handlowego biegnącego z Prudnika w kierunku granicy. Przed II wojną światową na szczycie Okopowej stała wieża widokowa wybudowana przez prudnicki oddział Morawsko – Śląskiego Sudeckiego Towarzystwa Górskiego. Był to pierwszy tego typu obiekt w tej części Sudetów. Działał tu również 300 metrowy tor saneczkowy a poniżej wzgórza zapraszała na posiłek znana restauracja „Szwedzkie Szańce”.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
Okopowa (388m n.p.m.)
KAMIEŃ GRANICZNY KRÓLEWSKIEGO MIASTA PRUDNIK

Jeden z nielicznych zabytków tego typu na ziemi prudnickiej

Znajduje się na niebieskim szlaku. Kamień rozgraniczał tereny należące dawniej do miasta Prudnik i zamku w Łące Prudnickiej. Odnaleziony w 1998 roku w lesie koło Dębowca, pod szczytem Kraska. Na kamieniu widnieje data „1730” i litery „NST” oznaczające dawną nazwę miasta– Neustadt (pol. Nowe Miasto).

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
KAMIEŃ GRANICZNY
WRÓBLIK

Miejsce katastrofy samolotu z okresu II wojny światowej

Wzniesienie położone na granicy z Republiką Czeską. Tutaj znajduje się miejsce katastrofy lotniczej z 1945r. Na północnym stoku wzniesienia rozbił się samolot amerykańskiej produkcji – Douglas A-20 Boston, służący w armii radzieckiej. Na miejscu tragedii można do dziś znaleźć fragmenty samolotu.

Categories :
Zabytki i atrakcje
Skills :
WRÓBLIK (396 m n.p.m.)
CENTRUM TRADYCJI TKACKICH

„Miasto tkaczy i szewców” – tak nazywano Prudnik przed wiekami

„Miasto tkaczy i szewców” – tak nazywano Prudnik przed wiekami w nawiązaniu do najważniejszych zawodów, które były domeną ówczesnych mieszkańców. Największy rozkwit przemysłu tkackiego nastąpił w XIX i XX wieku, głównie za sprawą rodziny Fränklów i Pinkusów – właścicieli jednej z największych fabryk tekstylnych w Europie. Zakłady tej wpływowej i hojnej rodziny w czasach świetności zatrudniały kilka tysięcy pracowników, a fabrykanci słynęli nie tylko ze swego bogactwa ale również zapisali się w historii jako filantropi, mecenasi kultury i bibliofile. Po wojnie i zmianie granic przedsiębiorstwo przekształcono w Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Frotex”, które również mocno wpływało na życie, wtedy już nowych mieszkańców miasta. Niestety w 2011 r. fabryka została zamknięta. Nie zmienia to faktu, że tradycje tkackie Prudnika są ogromne i odcisnęły wyraźne ślady w krajobrazie miasta. Chcąc ratować to dziedzictwo regionu w 2009 r. uroczyście otwarto Centrum Tradycji Tkackich – odział Muzeum Ziemi Prudnickiej. Zadaniem nowej placówki jest podtrzymywanie i propagowanie kilkuwiekowej tradycji włókienniczej poprzez organizowanie warsztatów tkackich, spotkań i wystaw mających na celu podtrzymanie ginących tradycji. Działalność Centrum Tradycji Tkackich wykracza poza obręb miasta, czego przykładem są warsztaty pogranicza polsko-czeskiego, na których młodzież z Prudnika i czeskiego Krnova razem kultywuje wspólne dziedzictwo.

Oddział muzeum powstał dzięki wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej w ramach projektu „Stworzenie transgranicznej bazy materialnej ochrony tkackich tradycji kulturowych Prudnika i Krnova” realizowanego przez Gminę Prudnik.

Zwiedzanie obiektu:

– od wtorku do piątku od 8.00 – 16.00

– w czwartą sobotę miesiąca 10.00 – 16.00

W pozostałych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: +4877 406 80 60.

Cena biletów

Centrum Tradycji Tkackich

Odział Muzeum Ziemi Prudnickiej

ul. Królowej Jadwigi 23, 48-200 Prudnik

tel. + 48 77 300 02 93, e-mail: biuro@muzeumprudnik.pl

www.muzeumprudnik.pl

Categories :
Muzea, Zabytki i atrakcje
Skills :
Centrum Tradycji Tkackich